KOČIČKY

Hlaďte kočky, prodloužíte jim (i sobě) životy.

Když pohladíte kočku (myšleno čtyřnohou ;-), tak začne spokojeně příst. Ale proč? No protože, hmm, protože to kočky prostě tak dělají odjakživa a dávají tak najevo svou dobrou náladu. Kdo by nad takovou obyčejnou záležitostí dumal, co?


Kočka - klikněte pro zobrazení detailuProtože lidé jsou - podobně jako kočky - tvorové zvídaví a zvědaví, tak začali bádat i nad tím jak a proč opravdu kočky vrní. A došli k překvapivým výsledkům.



Onen nezaměnitelný zvuk, kterému říkáme vrnění, kočkovité šelmy vyluzují pomocí stahů hrtanových a bráničních svalů. Vzniká tak pravidelný zvuk o frekvenci 25 - 150 Hertzů. Bylo zjištěno, že právě tato poměrně hluboká frekvence je mimořádně prospěšná všem živým organismům.

A právě vrnění slouží kočce jako ideální posilovna a příruční lékárna dohromady! To ovšem vzbuzuje další zajímavé asociace. Je i široká řada lidí, kteří také potřebují hojně zpevňovat kosti, posilovat svaly, rychle hojit rány. Samozřejmě nemocní dlouhodobě upoutaní na lůžko. Nedostatek, a někdy až neschopnost pohybu může být pro lidské tělo nebezpečná. Staří lidé nebo lidé po náročných operacích. Ale podobnými problémy trpí naopak i dokonale zdraví lidé pod nejlepší možnou zdravotní péčí. Kosmonauti, kteří stráví delší dobu ve stavu beztíže na tom bývají po návratu podobně jako výše zmínění pacienti. Už je sice pryč doba ze začátků kosmonautiky, kdy se po návratu na Zem ani neudrželi na svých nohách, ale řídnutí kostí a ochabování svalstva bude problém v minimální gravitaci vždy.

Současná věda ale už právě díky obyčejným Mourkům a Micinkám zda se jedno z možných řešení našla. Stačí, když se lidé naučí vrnět. Nebo si alespoň každý den najdou chvíli času, vzít si na klín kočku a počkat si dokud nezačne vrnět kočka za ně. Nízké frekvence se se přenáší z kočičího těla i na lidské, takže tím že vaše oblíbená kočka vrní vlastně zlepšuje zdravotní stav obou. Třeba časem budou kočky s kosmonautickým výcvikem a stanou se i součástí vybavení nemocnic. Psů se už jako terapeutického nástroje využívá dávno.

Kdo ví, třeba to všechno kočka ví a právě proto vrní nejradši na klíně u svého oblíbeného páníčka. Jak říká jedna reklama - kočky samy vědí co je pro ně dobré - a to aby jim dlouho vydržel jejich živitel pro ně určitě dobré je.









Já si dám  "kočku" !





Mnaúúú...

Kočičí předení
Předení, chceš-li vrnění, je tichý vrčivý zvuk způsobený jemnými vibracemi slizničních řas v kočičím hrtanu umístěném pod hlasivkami. Velké šelmy – lev, tygr a další zvládají příst pouze při výdechu. Kočky domácí tohle dokážou při nádechu i výdechu, a to už pár dní po narození. Předením navíc dávají najevo nejen svou spokojenost, ale předou třeba i ve chvíli, kdy jim rozhodně není do skoku. Jde třeba o stavy po porodu, při zranění nebo bolesti. Vibrace, které vydávají, je totiž uklidňují, uvolňují svalové napětí a urychlují hojení ran a zlomenin.
Koťata
Kotě po narození váží 90-120 gramů a nevidí ani neslyší. Jeho malá očka se otvírají až za 5 dní, zrak a sluch se vyvíjí přibližně po 2 týdnech. Chodit začnou zhruba po 20 dnech a jejich barva po otevření očí v drtivé většině případů není konečná.
Kdo by se nechtěl pomazlit s koťátkem?

Zajímavostí jsou také některé úzkostlivé kočičí maminky, které svým koťátkům okusují hmatové fousky u tlamičky. Důvod je zajímavý a čistě praktický – kočky hmatové vousky používají jako jakési měřítko. Jsou totiž široké stejně jako jejich tělo, takže když se chce kočka protáhnout malým otvorem, nejdříve do něj párkrát strčí hlavu, aby se ujistila, že se do něj vejde. Pokud jsou ale hmatové vousky poškozené, kočka má s orientací velký problém.Kočky nás nikdy nepřestanou fascinovat. I když je třeba nechceme chovat, musíme před jejich schopnostmi smeknout.
Zemětřesení
Kočky jsou velmi citlivé na vibrace. Některé zdroje dokonce tvrdí, že dokážou vycítit blížící se zemětřesení. Svého člověka informují zhruba patnáct minut před katastrofou. Nevěříte? Zkuste někdy pozorovat kočky před blížící se bouřkou. Budou nervózní, ostražité, zneklidní je každý poryv větru a pravděpodobně budou hledat vhodný úkryt, aby tenhle přírodní rozmar v pohodě přežily.
Domestikace
Asi všichni víme, že psy jsme museli domestikovat my lidé. Zajímavostí je, že kočky se domestikovaly samy (protože jim to jednoduše vyhovovalo). Některé zdroje hovoří o tom, že první kočky žily s lidmi ve starém Egyptě, kde byly považovány za posvátná zvířata. Skupina francouzských archeologů ale objevila ostatky kočky pohřbené se svým majitelem v neolitickém sídlišti na Kypru. Nález tak jednoznačně posouvá domestikaci koček do mnohem hlubších dějin.

Kočky dokážou žít i bez člověka.
Denní režimKočky se na rozdíl od psů domestikovaly samy.
Zhruba dvě třetiny dne stráví kočky spánkem. Nejaktivnější jsou potom po setmění. Třetinu dne stráví čištěním svého kožíšku nebo kožíšku ostatních koček žijících ve společné domácnosti. Zajímavostí také je, že kočky jsou těmi největšími spáči v říši savců. Denně dokážou prospat až 16 hodin.
Pověry
Někteří lidé považují černou kočku za symbol neštěstí a pohromy. V Británii a Austrálii jsou ale černé kočky symbolem štěstí.

Další pověra se týká také kastrace koček. Někteří lidé si myslí, že kastrace je proti přírodě a kočka musí mít alespoň jednou za život koťata. To není v žádném případě pravda. Kočka mateřský instinkt zcela ignoruje a plodí nezávisle na své vůli. Když mrouská, jednoduše si nemůže pomoct. Kastrace také snižuje počet nemocných a toulavých koček bez domova, jichž jsou plné vesnice a útulky.
Stavba kočičího těla
Člověk má 203 kostí, kočka 230. Ocas kočce slouží k udržování rovnováhy. Zajímavé jsou i kočičí smysly – kočky slyší lépe než člověk a pes. V noci dokonce vidí šestkrát lépe než člověk a nejlépe vidí na vzdálenost 2-6 metrů. Naopak bližší předměty mohou mít v zorném poli rozmazané.
Nejlépe vnímají červenou a žlutou barvu a zajímavé je i jejich srdce, které tluče dvakrát rychleji než to lidské. Za minutu zvládne až 140 úderů. Protože si kočky nezvládají vytvořit tuk, potřebují ho dostávat v přiměřené míře v potravě. A jak poznáš, že je kočka příliš tlustá? Pokud jí nenahmatáš žebra, pak sniž příjem potravy nebo ho rozlož do několika menších denních dávek.
Majitelé koček
Hlazení kočky odbourává stres a jejich majitelé jsou obecně klidnější, vyrovnanější a méně stresovaní než třeba majitelé psů nebo hlodavců (či lidé bez zvířecího kamaráda). Také mají menší pravděpodobnost vzniku infarktu a údajně žijí déle.


   

Vytvořte si s Mozello web nebo e-shop.

Rychle, snadno a bez programování.

Nahlásit porušení pravidel Podrobnosti